من اردشیر طیبی هستم. اگر بخواهم خود را با یک کلمه توصیف کنم آن کلمه «کنج‌کاو» است. من شیفته‌ی سرک کشیدن و کنج‌کاوی کردن در مسائل و موضوعاتی هستم که الزما ربط مشخصی هم به همدیگر ندارند.

در پانزده سال اخیر بیش از هر چیز سرگرم به رسانه بوده‌ام و علاوه بر نوشتن در روزنامه‌های مختلف، در تولید محتوای صوتی هم دستی داشته‌ام. سال ۸۵ تا ۸۷ برای یک رادیوی فارسی زبان گزارش‌های هفتگی تهیه می‌کردم و سال ۸۷ نخستین پادکستم را برای یک وبسایت ورزشی ساختم که شامل اپیزودهایی هفتگی از اخبار و مصاحبه‌های ورزشی بود.

سال ۹۳ تجربه‌ای که از کار در رسانه‌های مختلف داشتم را روی شناختم از شبکه‌های اجتماعی گذاشتم و در کنار دو تا از دوستانم یک آژانس تولید محتوای دیجیتال تاسیس کردیم و نامش را ماهورنگار گذاشتیم. آن شرکت که زمانی از اولین‌ها در نوع خود بود و احتمالا نام بهترین هم لایقش باشد، در تلاطم روزهای پرهیاهوی دهه‌ی نود اوج گرفت ولی از پس موانع متعدد بر نیامد. ماهورنگار سرانجام در اوایل تابستان سال ۹۸ به پایان راه خود رسید.

پس از تعطیلی ماهورنگار، من شروع به دنبال کردن رویاهای شخصی‌ام کردم. تلاش کردم چیزهای تازه‌ای یاد بگیرم و به کنج‌کاوی‌هایم نظمی بدهم و نتایج آن را با دیگران هم به اشتراک بگذارم. حاصل، پادکستی است به نام «مختصر و مفید» که در آن سعی می‌کنم برای سوالاتی که عمدتا حول محورهای تاریخ، سیاست و علم هستند پاسخ‌هایی ساده، کوتاه و البته گویا پیدا کنم.

کانال یوتیوب مختصر و مفید هم از اسفند ۹۸ و به موازات پادکست فعالیت می‌کند. خود این کانال هم بخشی از تلاش من برای یادگرفتن چیزهای تازه است. سعی می‌کنم که هر هفته یک قدم بهتر شود و البته امیدوارم ارزش جداگانه‌ای برای دنبال شدن داشته باشد.

متن اغلب اپیزودهای پادکست مختصر و مفید را می‌توانید در اینجا پیدا کنید. همچنین موضوعات تکمیلی و کنج‌کاوی‌هایی که به پادکست ختم نمی‌شوند را هم از اینستاگرام و توییتر مختصر و مفید دنبال کنید. راه‌های شنیدن پادکست هم اینجاست و اگر کلا نمی‌دانید چطور مشترک پادکست شوید و چطور به پادکست گوش کنید، این راهنما را بخوانید.

و دست آخر اینکه اگر دنبال راهی برای تماس با من می‌گردید می‌توانید از اطلاعاتی که در این صفحه ذکر شده استفاده کنید.

Site Footer